WKŁADKI DLA BIEGACZY

Dysfunkcji stóp jest bardzo wiele, jednak niniejsza oferta skupia się głównie na biegaczach. Nieprawidłowości jakie najczęściej występują w tej grupie osób to:

  • płaskostopie poprzeczne
  • supinowanie
  • nadmierne pronowanie

 

Skąd wiadomo z jakim problemem stóp się borykam? Osoba, która nie szkoli się w dziedzinie biomechaniki stopy i nie posiada wiedzy z tego zakresu najprawdopodobniej nie postawi dobrej diagnozy. Jeśli w trakcie biegania i po jego ukończeniu odczuwalny jest ból stóp, stawów, bioder czy kręgosłupa w odcinku lędźwiowym to jest to pierwszy sygnał aby zacząć dbać o swoje stopy. Aby zweryfikować ustawienie stóp i zdiagnozowanie dysfunkcji należy umówić się z nami na badanie podoskopowe. Jest ono wykonywane ze szczególnym zwróceniem uwagi na ujęcie dynamiczne, a więc odzwierciedlające aktywność fizyczną. Po takim badaniu będziesz wiedział/a czy Twoje stopy mają jakąś dysfunkcję i czy w związku z tym zalecany jest dobór wkładek.

OMÓWIENIE DYSFUNKCJI STÓP

Płaskostopie poprzeczne.
Prawidłowa stopa powinna mieć 2 punkty podparcia w przedniej części, w miejscu I i V głowy kości środstopia. Taki podparcie tworzy stopę poprzecznie wyłukowaną. Jego brak jest zwany płaskostopiem poprzecznym. Jest to dysfunkcja, w trakcie której możemy odczuwać pieczenie spodu stopy czy pojawianie się odcisków. Jeśli zaniedbamy taki stan, może on być powodem następstw, które opisane są poniżej.

 

Supinowanie
W trakcie stawiania kroku od pięty w kierunku palców ruch kierowany jest po zewnętrznej części stopy. Nieprawidłowość ta jest niewskazana głównie ze względu na to, że zewnętrzna część stopy jest najsłabsza. Przy długim lub częstym treningu, utrwalanie takiego ruchu może spowodować bardzo duże przeciążenia stóp, stawów i bioder, tworząc jednocześnie różne stany zwyrodnieniowe. Wskazaniem, że supinowanie może być Twoją dolegliwością, jest mocniej starta część podeszwy obuwia od zewnętrznej strony. Pamiętajmy jednak, że nie jest to jednoznaczna diagnoza, którą można wykonać samemu. Supinowanie stopy może pojawiać się zarówno w obu stopach jak również tylko w jednej.

 

Nadmierne pronowanie
Jest to odwrotność supinowania, a więc ustawianie stopy w ruchu na wewnętrznych krawędziach i ustawianie pięt na zewnętrzną stronę. Jest to rzadsza dysfunkcja ale jeśli występuje również powinna zostać odpowiednio zdiagnozowana i poddana skorygowaniu.

 

ROZWIĄZANIE PROBLEMÓW – WKŁADKI TERMOFORMOWALNE INDYWIDUALNIE

 

Aby skutecznie pozbyć się powyższych lub również innych dysfunkcji zalecamy dobranie wkładek dla biegaczy formowane na ciepło. Wkładki dobierane są każdorazowo indywidualnie. Jest to niezwykle ważne, ponieważ każda stopa jest inna w związku z tym gotowe rozwiązania seryjne nigdy nie dadzą takiego efektu jak dopasowane wkładki. Jaką wybrać? Tę decyzję podejmiemy za Ciebie proponując odpowiedni model.

Zalety wkładek termoformowalnych:

  • prawidłowe ustawienie stopy powodujące ruch liniowy
  • zwiększenie wygody
  • poprawa wyników sportowych
  • zmniejszenie lub zanik bólu stóp, przeciążeń,
  • zwiększona stabilizacja i amortyzacja.

 

Aby umówić się na wizytę w celu zbadania stóp wybierz jedną z naszych lokalizacji i zadzwoń lub napisz wiadomość mailową.

Kraków, ul. Gościnna 8a
pon-pt: 8-16,
tel: 12 654 91 68;   12 654 90 61
kom: 601 330 048

Kraków, al. Powstańców Wielkopolskich 18a
pon-pt: 17-19,
kom: 536 416 053.

×