Dopasowanie rozmiaru

Jak dopasować obuwie ?
Teoretycznie sprawa prosta, ale jeżeli zagłębimy się w szczegóły zaczynają się różne dylematy.  Nasza firma oferuje obuwie do każdego rodzaju tańca, od baletu, jazzowego, towarzyskiego, ludowego z różnych krajów i regionów, historycznego aż do ślubnego, wizytowego itp, dla każdego poziomu zaawansowania i dla każdego rodzaju budowy stopy. Do tego należy dodać indywidualne preferencje lub przeznaczenie, np. w  teatrze muzycznym chórzysta i tancerz mogą mieć identyczne obuwie pod względem wizualnym, natomiast funkcjonalnie i rozmiarowo będą zupełnie inne .

Bardzo ważnym czynnikiem przy doborze rozmiaru jest pogoda i wrażliwość na jej zmiany (meteopaci) czy długość planowanej imprezy (np. ślub + wesele) .
Klientki zamawiające obuwie ślubne, bardzo często chcą mieć je dobrze dopasowane, ale z doświadczenia wiem, że po kilku godzinach tańca, stopa nabrzmiewa i piękne, dobrze leżące buty, z każdą godziną zaczynają stanowić coraz większy problem .
Z własnego doświadczenia tanecznego pamiętam efekt zachłanności i wpisanie swego udziału na zbyt dużą ilość kategorii zawodów na jednym z turniejów. Początek  rano 9.30 , koniec imprezy około  północy. Nie trudno się domyślić co się działo ze stopami podczas ogłaszania wyników.
Bardzo częstym powodem niedopasowania jest reagowanie na zmiany pogodowe lub zmiany związane z cyklem kobiecym. Zamówione obuwie w okresie pogodowym chłodnym a odbierane  w czasie kiedy  temperatury utrzymują się na wyższym poziomie, niekiedy musimy poszerzać nawet o 2 – 3 tęgości.
Podstawowe kryterium jakie trzeba brać pod uwagę w przypadku obuwia tanecznego jest rodzaj tańca i stopień zaawansowania.
Tancerki tańca towarzyskiego i tancerki salsy czy bachaty, ze względu za różną technikę i inną  pracę stóp, będą zamawiać różne długości butów, przy takiej samej długości i tęgości stóp.
Pierwsza będzie miała palce równo z podeszwą lub wystające poza but (im wyższa klasa taneczna tym palce bardziej wystające), druga będzie miała podeszwę przed palcami lub co najwyżej równo z podeszwą.
Przy tańcu towarzyskim należy uwzględnić rodzaj tańca: latino czy standard.
Standard  (buty pełne, typu czółenko zamykające całą stopę) będą większe rozmiarowo dla tej samej osoby od latino (buty typu sandałowego) o 1-2 numery. Nasza rekordzistka rozbieżności numeracji miała różnicę pomiędzy standardem a latino aż 5 numerów !!!  Była posiadaczką stopy bardzo plastycznej z możliwością  nieprawdopodobnego zgięcia grzbietowego (point).

Najlepszy wybór ?
-kupno gotowego obuwia, który dobrze leży na stopie.  Z tego względu staramy się utrzymywać jak największe stany magazynowe, z różnymi fasonami, opcjami wykonania, rodzajami obcasów itp.

Odrębną formą dopasowania jest obuwie wykonywane na indywidualne zamówienie. Mamy tu możliwość bardzo szerokiej konfiguracji kolorystycznej, materiałowej, rodzajów obcasów oraz wielu innych dodatkowych elementów, również o charakterze ortopedycznym.
Obuwie indywidualnie zamawiane  podlega zupełnie innym zasadom dopasowania i kształtowania do stopy. Ostatnio udało nam się wprowadzić nowe unikalne rozwiązania technologiczne umożliwiające termoformowanie butów do kształtu stopy.  W tym miejscu chcę jednak wskazać na pewne uwarunkowania technologiczne, które mają wpływ na oczekiwania klienta:  powielanie obuwia gotowego w nowym wykonaniu, nigdy nie da identycznego odczucia dopasowania.

Adam Proficz

×