Żyjemy w czasach gdzie tempo życia systematycznie rośnie,  cały czas podnosimy sobie poprzeczkę, bijemy nowe rekordy. Mamy coraz większą świadomość, że ruch na każdym etapie życia jest podstawą funkcjonowania człowieka. Rośnie nasza aktywność fizyczna, która docelowo powinna wywierać  korzystny wpływ  na nasze ciało.   Od wielu lat bardzo duży nacisk kładzie się na  ergonomię, która zapewnia właściwe ułożenie  i podparcie ciała, jego poszczególnych części, zarówno podczas obciążenia jak i spoczynku.

Dotyczy to również obuwia, które niezależnie od formy i stopnia aktywności ruchowej, powinno zapewnić stopom właściwą i bezpieczną  motorykę. Taniec jest jedną z tych dziedzin aktywności fizycznej gdzie nawet pozornie drobne dysfunkcje, przy systematycznym nakładaniu i utrwalaniu „złych” obciążeń,  mogą w przyszłości przerodzić się w bardzo poważne problemy. Wiele z nich było nierozwiązywalnych, a większość z nich było traktowanych  jako naturalny efekt  uprawiania tańca jako sportu.
Jako wieloletni tancerze turniejowi i równocześnie producenci obuwia, postanowiliśmy szukać rozwiązania problemów, z którymi spotykaliśmy się na co dzień. Przez ok. 15 lat prowadzone były różne prace doświadczalne, związane z konstrukcją obuwia, dobieranie odpowiednich materiałów, również przy współpracy z Instytutem Przemysłu Skórzanego, gdzie uzyskaliśmy wiele certyfikatów jakościowych.
W roku 2013 odpowiedzią na wiele niewyjaśnionych kwestii były wyniki badań z dziedziny biomechaniki kończyn dolnych, amerykańskiej firmy Vasyli Medical .  Badania te  jednoznacznie zdiagnozowały genezę powstawania typowych problemów  przeciążeń mięśniowych,  które z kolei mają bezpośredni wpływ na pracę kręgosłupa w odcinku lędźwiowo-krzyżowym.
Dalsze wspólne  analizowanie problemów pojawiających się podczas systematycznych i długotrwałych treningów tanecznych, zaowocowało uzyskaniem odpowiedzi na najważniejsze kluczowe pytania.

W 2014 roku zostaliśmy autoryzowanym przedstawicielem firmy

Dział Akces Medical  oferuje indywidualne dopasowanie obuwia z zastosowaniem odpowiednich wkładek korekcyjnych.  Do niedawna wkładki ortopedyczne kojarzyły się z  czymś niewygodnym, ugniatającym i nienaturalnie wyginającym stopę. W ostatnich kilku latach powstały nowe konstrukcje  wkładek, których liderem jest firma Vasyli Medical.  Obecnie w pierwszej kolejności wkładki ortopedyczne mają podeprzeć, a właściwie wypełnić wszystkie krzywizny stopy. Konstrukcja nowej generacji wkładek ma imitować naturalne, miękkie podłoże, na którym w procesie ewolucji kształtowały się nasze stopy.  Używanie takich wkładek jest pewnego rodzaju powrotem do natury przez zapewnienie stopom ich „naturalnego” podłoża. To w efekcie przekłada się na umożliwienie funkcjonowania stopy bez powstawania nienaturalnych przeciążeń, obciążeń i skręceń.  Wkładki nowej generacji umożliwiają prawidłowy ruch stopy w pełnym zakresie i wszystkich fazach stępu. W następnej kolejności, wkładka ma zapewnić indywidualnie dopasowaną korektę, która ma za zadanie usuwać lub neutralizować dysfunkcje, które pojawiły się u danej osoby.

Wkładki i systemy korekcji,  które  oferujemy mają zapewnić  prawidłowy ruch ciała,  właściwe podparcie zwiększenie możliwości motorycznych, wyeliminowanie lub zmniejszenie przeciążeń.
Podczas systematycznego nakładania obciążeń, niektóre partie mięśniowe są dodatkowo przeciążane co powoduje nakładanie na siebie „złych” obciążeń, które w efekcie mogą prowadzić do zwiększonego naprężenia mięśni, zwiększać ciśnienie na chrząstkę stawową, a w efekcie powodować wiele różnorodnych stanów patologicznych zaczynając od skurczów mięśni, przez stany zapalne chrząstki stawowej, powstawanie zwyrodnień stawów itp.

Jak wygląda procedura doboru i dopasowania korekcji?
1. Stopy powinny zostać zbadane pod względem prawidłowości obciążeń, zwłaszcza w obszarze tzw. I-go promienia. Takie badanie wykonujemy na podoskopie, wykonujemy też test „Jacka”, który obrazuje stan naprężenia mięśniowego, sprawdzamy stan tyłostopia,  wykonujemy pozostałe testy sprawdzające poprawność wysklepienia wzdłużnego i poprzecznego oraz poszukujemy ewentualnych obszarów blokad lub przykurczów.

 

Przykłądowy obraz z podoskopu:  klasyczna stopa tancerki z typowymi  dysfunkcjami : nadmierne wydrążenie stopy (powiększone wyłukowanie wzdłużne będące efektem wypracowywania stopy w pozycji point) + płaskostopie poprzeczne (efekt mocnego systematycznego nacisku na przodostopie podczas treningu, najczęściej latino)

 

 

2. W zależności od rodzaju używanego /zamawianego obuwia, które daje pełne lub ograniczone możliwości zastosowania wkładek,  dobieramy odpowiednie korekcje i systemy .
W butach pełnych męskich, treningowych damskich typu praktis, butach sportowych i do biegania, dopasowujemy pełne wkładki. Najwyższą „półką” są wkładki Vasyli Dananberg i takie najczęściej oferujemy.
Niektóre rodzaje pełnego obuwia wykonujemy jako „głębsze”, tak aby grubość wkładki  (ok. 4-5 mm) nie powodowała, że buty będą za ciasne. Wkładki takie powinno się przekładać do innych butów, które na co dzień używamy. Można też zamówić kilka kompletów wkładek.
W przypadku obuwia damskiego pełnego, typu czółenko, stosujemy wkładki tzw.3/4 oraz poszczególne elementy korekcyjne montowane we wnętrzu buta.
W obuwiu sandałowym z odkrytymi palcami, stosujemy różne elementy korekcji montowane we wnętrzu buta. Obuwie tego typu ma najmniejsze możliwości stosowania wkładek.
3. Badanie stopy wskazuje jaki system korekcyjny należy zastosować.  Większość korekcji w obuwiu damskim montowana jest na stałe we wnętrzu obuwia. Podczas przymiarki obuwia wykonywanego jako indywidualne, częstą praktyką jest dopasowywanie wkładki tzw. „pelotki”, jako uniesienie metatarsalne, podtrzymujące łuk poprzeczny stopy.
4. Każda stopa jest inna. Nie chodzi tylko o różne osoby, ale jak powszechnie wiadomo nikt nie jest idealnie symetryczny, a co za tym idzie, również stopa  lewa i prawa często różnią się między sobą.
W przypadku obuwia tanecznego pojawiają się w sieci informacje o „najlepszym” wysklepieniu dla obuwia tanecznego lub podawane są matematyczne wyliczenia jaki powinien być kąt opadania obcasa i promień łuku w obuwiu tanecznym. Często podawane są konkretne marki obuwia, które mają ten właściwy „skłon” w obuwiu. Takie informacje są bardzo dużym uproszczeniem.
Poniżej skan stóp 2 tancerek S- klasowych, gdzie widać wyraźnie, że tutaj nie zastosujemy „najlepszego uniwersalnego” obuwia tanecznego.

Bardzo często wymagane jest dodatkowe indywidualne dopasowanie do danej stopy.
Nasza firma oferuje dwa seryjne wysklepienia oraz dodatkowe indywidualne ustawienia:
– marka Akces Dance –  ma uśredniony skłon taneczny (znacznie zwiększone podparcie i rozłożenie obciążenia w stosunku do obuwia typowego, użytkowego, produkowanego seryjnie)
– marka Proficz Dance Shoes –  ma dodatkowo podwyższony skłon i zwiększone podparcie wzdłużne
– marka Akces Medical – indywidualne dopasowanie skłonu wzdłużnego i podparcia poprzecznego.

Szybka diagnoza:
Jeżeli zauważasz u siebie taką lub podobną tendencję jak przedstawioną na zdjęciaciu lub odczuwasz brak stabilności i pewnego oparcia na podłodze, to znaczy, że potrzebna jest tzw. „korekcja supinacji”.

Z uwagi na bardzo często pojawiający się ten problem, mamy w ofercie gotowe obuwie z  korekcją tego typu dysfunkcji.  W gotowej sprzedaży mamy praktisy, obuwie do latino i standardu. Dla zobrazowania jak działa tego typu korekcja do przymierzenia podajemy parę z korekcja i bez.  Po przymierzeniu, klient sam decyduje, w którym obuwiu się czuje lepiej i stabilniej.
Szczegółowa oferta wszystkich korekcji oraz opis ich doboru i oddziaływania znajduje się w dziale Akces Medical. Bardzo chętnie udzielamy telefonicznie szczegółowych informacji na temat wspomnianych możliwości korekcji. Badania biomechaniki stopy aktualnie prowadzimy w siedzibie firmy Kraków Ul. Gościnna 8.
Prowadzimy również seminaria mające na celu propagowanie omawianych tematów.

×